مجله پینسیل

صفر تا صد تخته برش یا صفحه برش الفا

اگر دانش‌آموز هستید، دنبال یک وسیله کاربردی می‌گردید و به این فکر می‌کنید که برای مدرسه چی بخرم، تخته برش یا صفحه برش گزینه مناسبی است. در ادامه، به معرفی و بررسی صفحه برش الفا می‌پردازیم تا با آن آشنا شوید و بتوانید بهترین انتخاب را هنگام خرید کنید.

تخته برش یا صفحه برش چیست؟

صفحه‌ای است که برای برش انواع مقوا، کاغذ، فوم، چرم و… با کاتر معمولی، کاتر غلتکی، کاتر دوار و هر وسیله برنده دیگری کاربرد دارد و در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. ویژگی مثبت تخته برش این است که وقتی چیزی را روی آن می‌برید نه‌تنها خش نمی‌افتد، بلکه باعث کندی کاتر یا هر وسیله برنده دیگری هم نمی‌شود. همچنین با وجود چنین ابزاری، میز کار شما از آسیب‌دیدن حفظ می‌شود.

این صفحه‌ها با سانتی‌متر و اینچ مندرج و خط‌کشی شده‌اند تا برای کارهایی که نیاز به‌دقت بالا دارند مورداستفاده قرار بگیرند. جنس آن‌ها از پلاستیک مقاوم و ضد خش است. تخته برش‌های الفا ساخت ژاپن هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند که می‌خواهیم انواع آن را به شما معرفی کنیم.

انواع صفحه برش

صفحات برش دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی‌های گوناگونی را به خود اختصاص داده‌اند؛ از جمله:

صفحه برش سطح نرم

این نوع صفحه‌ها انعطاف‌پذیر و نرم هستند و به نسبت سایر صفحه برش‌ها، ضخامت کمتری دارند. هنگامی که با یک کاتر یا هر وسیله برنده دیگری روی این نوع تخته برش چیزی را می‌برید، خراش‌های کوچک و بزرگی روی آن ایجاد می‌شود. البته این خراش‌ها بعد از به وجود آمدن خیلی زود از بین می‌روند و این ویژگی اصلی صفحه برش‌های نرم است.

صفحه برش سطح سخت

همان‌طور که از نامش پیداست، این نوع صفحه برش‌ها غیر انعطاف‌پذیر هستند و ضخامت بیشتری هم نسبت به صفحه‌های نرم دارند. همچنین وقتی که چیزی را روی آن‌ها می‌برید، خراش برنمی‌دارند. صفحه برش‌های سطح نرم  قابل لوله کردن هستند اما صفحه برش‌های سخت پس از اتمام کار، تا می‌شوند تا جای کمتری را بگیرند.

هر دو نوع تخته برش‌ کارایی خوبی دارند و استفاده می‌شوند. این به سلیقه شما بستگی دارد که کدام نوع را می‌خواهید یا قرار است چه متریالی را روی آن برش دهید. همچنین به این نکته هم توجه کنید که در حمل و جابه‌جایی، صفحه‌های سخت را می‌پسندید که تاشو هستند یا صفحه‌های نرم که لوله می‌شوند.

مقایسه اندازه‌های صفحه برش

اندازه‌های صفحه برش

طبق چیزی که قبل‌تر هم گفتیم، صفحه‌های برش اندازه‌های مختلفی دارند. اینکه چه سایزی مناسب شما است بستگی به محیط کارتان دارد. اگر قرار است روی میز تحریر خود با آن کار کنید، صفحه برش‌های کوچک مناسب است، ولی اگر در محیط کار و کارگاهی با آن سروکار دارید، سراغ اندازه‌های بزرگ‌تر بروید. این اندازه‌ها با استانداردهای A1، A2، A3 و A4 شناخته می‌شوند که طول و عرض حدودی آن‌ها به سانتی‌متر را در ادامه می‌گوییم. ضخامت صفحه‌های برش هم متفاوت و چیزی حدود 1.5 میلی‌متر است:

  • 60×90 = A1
  • 45×60 = A2
  • 30×45 = A3
  • 20×30 = A4

در کارگاه‌هایی که نیازمند تخته برش بسیار بزرگ هستند، معمولا چندین صفحه برش در بزرگ‌ترین سایز تهیه کرده و مثل پازل کنار هم می‌چینند. اگر از کاترهای غلتکی استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌شود صفحه‌های بزرگ تهیه کنید؛ چون برش با این کاترها به‌صورت یک‌تکه است و نمی‌توانید وسط کار برش را رها کرده و متریال را عقب و جلو کنید.

اگر هم در خانه با صفحه برش‌کار می‌کنید یا باید آن را با خود به کلاس ببرید، صفحه برش‌های کوچک یا صفحه برش‌های تاشو را خریداری کنید که حمل آسان‌تری داشته باشند. در کل همه چیز به فضای اطرافتان بستگی دارد و اینکه قرار است چه چیزی را برش دهید و بسازید.

استفاده از کاتر قلمی برای صفحه برش

کاربرد صفحه برش

اگر فکر می‌کنید صفحه­های برش فقط برای کارهای جزئی مورداستفاده قرار می‌گیرند و زیاد کاربردی نیستند، در ادامه می‌خواهیم شما را با کارکردهای مختلف آن‌ها در مشاغل گوناگون آشنا کنیم.

خیاطی

در خیاطی و دوخت‌ودوز برای برش الگوهایی که روی انواع پارچه و چرم کشیده شده‌اند، از تخته برش استفاده می‌شود. در این حرفه معمولا برای برش بهتر و دقیق‌تر پارچه از کاترهای غلتکی استفاده می‌شود که استفاده از کاتر غلتکی هم نیازمند یک صفحه زیرین است تا میز کار آسیب نبیند؛ بنابراین صفحه برش‌های سایز بزرگ در خیاطی پرکاربرد هستند.

معماری

در حرفه و رشته معماری چون همه چیز به‌دقت بسیار بالایی نیازمند است، از صفحه برش استفاده می‌شود. این استفاده می‌تواند برای ساخت ماکت‌ها و به دنبال آن، برش مقوا و کاغذ و متریال‌های دیگر باشد.

کارهای هنری

صفحات برش جزو ابزار هنری محسوب می‌شوند؛ چون هنرمندان به آن‌ها احتیاج دارند. مثلا در استفاده از کاتر قلمی (که استفاده از آن بین هنرمندان زیاد است) برای خلق اثر هنری قطعا به یک صفحه برش نیاز است.

سرگرمی

شما هر استفاده‌ای هم که بخواهید از کاتر بکنید، باز هم نیازمند یک صفحه برش هستید. از ساخت کاردستی گرفته تا هر کار دیگری که در اوقات فراغت می‌خواهید بکنید. با هر وسیله برنده‌ای که کار می‌کنید به یک تخته برش احتیاج دارید.

درسی

دانش‌آموزان یا دانشجویان برای کارهای محاسباتی و ساخت کارهای دستی از تخته برش استفاده می‌کنند.

قیمت صفحه برش الفا

قیمت صفحه برش به گزینه‌های مختلفی مثل برند، نوع و اندازه بستگی دارد، اما به طور حدودی، از دویست و چهل هزار تومان (کوچک‌ترین سایز) به بالا موجود است.

بریدن چرم روی صفحه برش

سخن آخر

ممنون که تا اینجا با ما همراه بودید. در این مطلب سعی کردیم صفر تا صد تخته برش یا صفحه برش الفا را به شما معرفی کنیم. صفحه برش، صفحه‌ای است که از میز کار شما در برابر آسیب‌دیدن و خراش برداشتن محافظت می‌کند و در زمان استفاده از کاتر یا وسایل برنده دیگر استفاده می‌شود. در میان برندهای مختلف، برند الفا صفحه‌های برش بسیار با کیفیتی تولید می‌کند.

صفحه‌های برش در دو نوع نرم و سخت تولید می‌شوند. همچنین از لحاظ اندازه هم متفاوت هستند که باید با توجه به فضای کارتان اندازه مناسب را انتخاب کنید. اندازه‌های رایج A1، A2، A3 و A4 هستند. آن‌ها در مشاغل و حرفه‌های مختلف مثل خیاطی، معماری، درسی و… کاربرد دارند. امیدواریم با ذکر این نکته‌ها، بهترین انتخاب را در خرید یک تخته مخصوص برش داشته باشید.