مجله پینسیل

روش صحیح نگهداری کاغذ برای مدت طولانی

store paper

باآنکه همه به‌خوبی می‌دانند برای تولید هر یک برگ کاغذ تعداد زیادی درخت قطع می‌شوند؛ اما هنوز هم بسیاری از افراد در نگهداری و درست مصرف کردن آن کوتاهی می‌کنند. شما آخرین باری که به نگهداری کاغذ فکر کردید، چه زمانی بود؟ کاغذ شاید خود یکی از سرمایه‌های ملی نباشد؛ اما برای تولید آن سرمایه‌های ملی زیادی از بین می‌روند.

بسیاری از چاپخانه‌های تجاری که دارای چاپگرهای بسیار بزرگ هستند، به دلیل حجم زیاد کاری خود، کاغذها را به‌ندرت در قفسه‌های بزرگ یا انبارها نگهداری می‌کنند. بااین‌حال حتی شما که در خانه نشسته‌اید و تعداد محدودی کاغذ در کمد خانه خود دارید، نیازمند این هستید که بدانید برای نگهداری این برگه‌ها، چه باید انجام داد. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

رطوبت، دشمن شماره یک کاغذ

شاید شما هم از آن دست افرادی باشید که خیلی به رطوبت محل نگهداری کاغذ توجهی نمی‌کنند. شاید حتی تصور کنید محلی که کاغذها در انبار شده‌اند، بسیار خشک است؛ اما باید نکته‌ای را بدانید، یکی از مواردی در تولید کاغذ موردتوجه قرار می‌گیرد، کاربرد نهایی آن است.

همین مطلب باعث می‌شود تا کاغذ در وزن‌های مختلفی تولید شود. درنتیجه سطوح رطوبتی موجود در کاغذها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. رطوبت محل نگهداری باید با نوع تولید کاغذ متناسب باشد. اگر محل، برای کاغذ بیش‌ازحد خشک یا بیش‌ازحد مرطوب باشد، بر کیفیت کاغذ تأثیر مستقیم می‌گذارد.

مهم‌ترین محل که بیشترین میزان حساسیت را نسبت به رطوبت محیط دارد، لبه‌های کاغذ، یعنی همان‌جایی است که کاغذ در اندازه‌های مختلف برش خورده است. چنانچه کاغذها به‌درستی بسته‌بندی نشده باشند، این نواحی بیش از سطح کاغذ در معرض خطر خواهد بود. اگر رطوبت کم یا زیاد باشد، لبه‌ها مواج یا سفت می‌شوند.

این مطلب بر روی چاپ نهایی تأثیر منفی خواهد گذاشت. زمانی که این کاغذها در دستگاه چاپ دیجیتال قرار می‌گیرند، پخش جوهر روی کاغذ توسط بارهای الکتریکی انجام می‌شود. این بار باعث می‌شود تونر جذب یا دفع شود. حال اگر میزان رطوبت متناسب نباشد، می‌تواند مستقیماً بر این روند تأثیر بگذارد.

کاغذ خشک حالت ایستا ایجاد کرده و باعث می‌شود تا صفحات به یکدیگر بچسبند یا در چاپگر گیر کنند. بهترین میزان رطوبت عددی بین 35 تا 55 درصد است که باید همیشه همین میزان باشد. نوسان رطوبت باعث مشکلات متعددی می‌شود.

از گرما غافل نشوید

درست است که رطوبت بسیار مهم است؛ اما دما نیز بی‌تأثیر نیست. برای نگهداری کاغذ، دما باید کنترل‌شده و در درجه‌ای بین 68 تا 76 درجه فارنهایت قرار داشته باشد. این دما در محیطی که کاغذ در آن حضور دارد، حیاتی است. دفتر، انبار یا حتی اتاق مطبوعات تفاوتی ندارد.

اگر خودتان این دمات را نمی‌توانید تحمل‌کنید، کاغذها را به محل دیگری انتقال دهید. از طرف دیگر نور مستقیم خورشید هم می‌تواند در دمای محیط تأثیر بگذارد، هم باعث تغییر رنگ کاغذ می‌شود. درست است که دمای بسیار زیاد نمی‌تواند مستقیماً و جدی به کاغذ آسیب برساند؛ اما می‌تواند در روند چاپ مشکل‌ساز شود.

اگر محل نگهداری از کاغذ دارای دمای مناسبی نیست، قبل از چاپ چند ساعتی کاغذ را در دمای مطلوب نگهداری کنید. به‌این‌ترتیب کاغذ دوباره به آن دما عادت می‌کند. قانونی کلی بیان می‌کند که کاغذ باید حداقل 24 ساعت قبل در دمای مناسب باشد تا به آن سازگار شود، از دمای کمتر یا دمای بیشتر، نباید مستقیم وارد دستگاه چاپ شود؛ زیرا باعث شوک به کاغذ خواهد شد.

پینسیل بزرگترین مجموعه لوازم تحریر دخترانه و پسرانه ، لوازم تحریر فانتزی و اداری با قیمت عالی. خرید اینترنتی انواع لوازم تحریر ارزان ایرانی و خارجی

بسته‌بندی کاغذ را جدی بگیرید

زمانی که کاغذها به دستتان می‌رسد، اغلب در بسته‌بندی‌هایی است که شاید به نظر بی‌اهمیت برسند؛ اما باید بدانید که این بسته‌بندی‌ها مطابق شرایط تولید انجام شده‌اند تا سطح رطوبت کاغذ را حفظ کنند. این بسته‌بندی‌ها بهترین راه برای نگهداری کاغذ در شرایط درست هستند. این بسته‌بندی‌ها را تا زمانی که کاغذ را به دستگاه چاپ می‌فرستید، درست نگهداری کنید.

یکی از اشتباهات این است که دستگاه چاپ را پر از کاغذ کنید و چند روزی از آن استفاده نکنید. در این زمان ممکن است میزان رطوبت یا دمای محیط کم‌وزیاد شود و به کاغذ آسیب جدی وارد کند. حتی اگر قرار است چند روزی چاپخانه بسته باشد، باید مدام گرما و رطوبت آنجا را چک کنید تا اتفاقی برای کاغذ رخ ندهد.

راه‌هایی که کاغذهای صاف باقی بمانند

کاغذهای صاف

از نکاتی که باید توجه کنید، این است کاغذها را باید در محیطی نگهداری کنید که صاف باقی بمانند. باقی ماندن کاغذ در دستگاه چاپ، این قانون را نقض می‌کند. کاغذ باید در بسته‌بندی بماند تا هم گرما و رطوبت آن محفوظ بماند، هم دچار خم‌شدگی، تاشدگی و آسیب به لبه نشود.

اگر محل نگهداری کاغذ، به شکل قفسه است، فراموش نکنید که قفسه‎‌ها نباید سیمی باشند؛ بلکه باید کاملاً صاف و یکدست باشند تا از ایجاد نقوش قفسه‌ها بر روی شکل نهایی کاغذ جلوگیری شود. زمانی که شکل کاغذ آسیب دیده باشد، باعث می‌شود کاغذ در دستگاه چاپ گیر کند و کارایی چاپگر را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر آن زمان کاری نیز دو برابر می‌شود.

pinsil

دمای اتاق را همیشه یکسان نگهدارید

کلام پایانی

نگهداری کاغذ، راه و چاه و قوانین خاص خودش را دارد که اگر به‌درستی اجرا نشود، می‌تواند در سلامت کاغذ تأثیر مستقیم بگذارد. از طرفی اگر کاغذ نیز مانند روز اول سالم نباشد، ممکن است در دستگاه چاپ گیر کند و باعث شود تا مشکلات جدی به وجود آید. این مشکلات نه‌تنها باعث خرابی یا کاهش کارایی دستگاه چاپ خواهد شد؛ بلکه می‌تواند در چاپ نهایی نیز مؤثر باشد. کاغذ خشکی که در دستگاه چاپ دیجیتال قرار می‌گیرد، باعث می‌شود تا برگه‌ها پس از پایان کار به یکدیگر نچسبند.

کاغذ باید در محیطی باشد که نه‌تنها دور از نور مستقیم خورشید است؛ بلکه دمای زیادی هم ندارد. دما و رطوبت محیط باید تنظیم باشد، کم‌وزیاد نباشد و بسته به نوع کاغذ با یکدیگر تفاوت دارد. کاغذها را نباید برای مدتی طولانی درون دستگاه قرار دهید و مراقب باشید تا بسته‌بندی‌ها همیشه سالم بمانند. این کار باعث صاف ماندن برگه و محافظت از لبه‌های حساس آن‌ها می‌شود.

 ” مجموعه ای از لوازم تحریر دخترانه و پسرانه ،لوازم تحریر لاکچری، و اداری با قیمت عالی. خرید آنلاین انواع لوازم تحریر ارزان ایرانی و خارجی از سایت پینسیل با ارسال به کل ایران “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *