مجله پینسیل

طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی 

مطمئناً شما نیز تجربه ساخت کاردستی برای خود و یا فرزندانتان را داشته‌اید. در اغلب کاردستی‌ها معمولاً مقوا رنگی نقش اصلی را ایفا می‌کند. این وسیله در عین پرکاربرد بودن، جزو ارزان‌ترین لوازم ساخت کاردستی نیز به شمار می‌رود. در این مطلب قصد بررسی انواع طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی را داریم. با اطلاع از این طرح‌ها می‌توانید ساده‌ترین و درعین‌حال جذاب‌ترین کاردستی‌ها را بسازید.

بهترین کاردستی کدام است؟

ساخت کاردستی به جهت اهداف مختلفی انجام می‌گیرد که از جمله آن‌ها می‌توان به تقویت حس لامسه، افزایش کارایی دو نیمکره مغز، افزایش خلاقیت و… اشاره کرد؛ اما با وجود این اهداف هنگامی که شروع به ساخت کاردستی می‌کنید، انتظار دارید که موفق به ساخت بهترین نوع آن شوید. در این صورت ابتدا باید بدانید که مقصود از بهترین کاردستی آن است که شما بتوانید با حداقل ابزار و حداقل هزینه ممکن نهایت خلاقیت و جذابیت را در کاردستی خود به نمایش گذارید.

صرف حداقل هزینه بر روی کاردستی به شما این امکان را می‌دهد که تعداد بیش‌تری کاردستی درست کرده و مهارت‌ها و خلاقیت خود را به چالش بکشید. از جمله لوازم ارزان‌قیمت که کارایی بسیاری دارد و می‌توانید از آن در ساخت انواع کاردستی‌های خلاقانه و جذاب استفاده کنید می‌توان به مقوا و کاغذ رنگی اشاره کرد. البته تنوع کاردستی با کاغذ رنگی به دلیل استحکام پایین کاغذ رنگی نسبت به مقوا رنگی کم‌تر است.

شما می‌توانید با اطلاع از طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی، موفق به ساخت بهترین کاردستی‌ها با این وسیله پرکاربرد شوید. در ادامه مطلب به چند نمونه از این طرح‌ها اشاره خواهیم کرد.

ساخت انواع کلاه‌ها

از جمله طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی می‌توان به انواع کلاه از جمله کلاه تولد اشاره کرد. شما می‌توانید تنها با چند حرکت ساده با مقوا آن را به یک کلاه تبدیل کنید و بعد از ساخت نیز به تزئین آن بپردازید. مزیت ساخت این کاردستی علاوه بر ساده بودن، این است که می‌توانید از آن در موارد مختلف استفاده کنید و تنها به درد قرار دادن در دکور نمی‌خورد. همچنین اینکه کودک شما بتواند کلاهی که خودش آن را ساخته است به سر بگذارد، حس فوق‌العاده‌ای در او ایجاد خواهد کرد.

ساخت کلاه تولد با مقوا رنگی

ساخت ماسک‌های صورت

از دیگر طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی می‌توان به انواع ماسک‌های صورت اشاره کرد. این ماسک‌ها می‌توانند به شکل انواع حیوانات مختلف و یا حتی حالت‌های مختلف چهره انسان‌ها طراحی شوند.

از کاربرد این کاردستی می‌توان بازی‌های کودکان و اجرای انواع نمایش را نام برد. همچنین می‌توان با کشیدن طرح‌های مختلف و هدفمند بر روی این ماسک‌ها به آن‌ها جنبه آموزشی داده و جهت یاددهی موارد مختلف به کودکان استفاده کرد. ساخت این کاردستی جذاب تنها نیاز به مقوا رنگی و مقدار کمی کش یا بند دارد.

جعبه کادو مقوایی خلاقانه

کاردستی ماسک‌های نمایشی طرح حیوانات

ساخت عروسک‌های دستی و انگشتی

نمونه دیگر از طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی، انواع عروسک‌های دستی و انگشتی است که می‌توان از آن‌ها در اجرای انواع نمایش‌ها استفاده کرد. میزان مواد اولیه در این نوع از کاردستی‌ها بستگی به‌اندازه سازه، دست یا انگشتی که داخل آن می‌رود، دارد و می‌توان با حرکت دست و صداگذاری روی عروسک، نمایش جذابی اجرا کرد.

لازم به ذکر است که برخی از این عروسک‌های دستی مقوایی متحرک هستند و شما می‌توانید با حرکت دست خود، دهان و یا دیگر اجزاء آن را به حرکت در بیاورید. ساخت این نوع از کاردستی‌ها نیز دارای پیچیدگی خاصی نیست. در ساده‌ترین حالت کافی است مقوا را به حالت استوانه‌ای در بیاورید؛ به‌طوری‌که اندازه دست یا انگشت شما باشد و سپس طرح دلخواه خود را روی آن پیاده می‌کنید.

عروسک‌های دستی مقوایی

ساخت انواع قلک مقوایی

قلک‌های مقوایی از دیگر وسایلی هستند که می‌توانید با مقوا اقدام به ساخت آن‌ها کنید. برای ساخت این کاردستی تنها لازم است یک مکعب و یا استوانه با مقوا درست کرده و یک شیار باریک برای انداختن پول روی آن ایجاد کنید. در مرحله بعد می‌توانید قلک خود را با طرح‌های مختلف تزیین کنید و یا حتی آن را به اشکال انواع حیوانات در بیاورید. این کاردستی علاوه بر ساده و کم‌هزینه‌بودن می‌تواند وسیله مناسبی برای آموزش پس‌انداز به کودکان به شمار رود.

نمونه‌ای از کاردستی قلک مقوایی

ساخت انواع جامدادی

از دیگر طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی می‌توان به انواع جامدادی‌ها اشاره کرد. از جمله ساده‌ترین آن‌ها نیز جامدادی رومیزی است که برای قراردادن انواع لوازم‌تحریر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نمونه‌ای از جامدادی مقوایی

ساخت انواع کارت‌پستال  

کارت‌پستال از جمله کاردستی‌هایی است که می‌توانید از مقوا رنگی برای ساخت آن استفاده کنید. شما می‌توانید کارت‌پستال‌هایی را که خودتان ساخته‌اید، در مناسبت‌های گوناگون به دوستان و آشنایان خود تقدیم کنید. البته ممکن است ساخت یک کارت‌پستال ساده به‌تنهایی خلاقانه نباشد اما می‌توانید با روش‌های مختلفی از جمله ساختن کارت‌پستال متحرک، سه‌بعدی و… خلاقیت را نیز چاشنی کاردستی خود کنید.

خودکار کنکو مدل ویندر گریپ 0.5

نمونه‌ای از کارت‌پستال خلاقانه

ساخت جعبه کادو

یکی از رایج‌ترین کاردستی‌هایی که می‌توان با مقوا رنگی آن را ساخت، جعبه کادو است. امروزه افراد بسیاری با ساختن این وسیله با نازل‌ترین هزینه برای خود کسب درآمد می‌کنند. منظور از جعبه کادویی تنها جعبه‌های مستطیل و مربعی شکل نیست، بلکه می‌توان آن‌ها را به انواع شکل‌های مختلف از جمله قلبی، دایره‌ای، مثلثی، چندضلعی و… ساخت.

البته ساخت جعبه با مقوا تنها به جعبه کادو ختم نمی‌شود و می‌توان با آن انواع مختلف جعبه از جمله جعبه جواهرات، جعبه ساعت، جعبه شیرینی و شکلات، جعبه لوازم‌آرایش و… را ساخت. تصور کنید که خودتان نوعی شیرینی را برای فرد خاصی تهیه کرده‌اید؛ در این صورت استفاده از یک جعبه‌ای که دست‌ساز خودتان است می‌تواند ارزش هدیه شما را چندبرابر کند.

جعبه کادو مقوایی خلاقانه

جعبه کادو مقوایی خلاقانه

جمع‌بندی

تعداد طرح‌های ساده و خلاقانه برای ساخت کاردستی با مقوا رنگی بسیار زیاد هستند، اما ما در این مقاله تنها به شماری از مهم‌ترین آن‌ها پرداختیم. درصورتی‌که شما نیز قصد ساخت کاردستی کم‌هزینه و درعین‌حال خلاق را دارید، می‌توانید از این طرح‌های ذکر شده الهام بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *